Spotkanie z trenerem sumo

24 kwietnia w Zespole Placówek Oświatowych gościliśmy trenera oraz międzynarodowego sędziego sumo pana Waldemara Sobczyka ze Strzelec Opolskich. Uczniowie klas starszych oraz przedszkolaki mogły poznać historię sumo, filozofię, zasady oraz w praktyce poznać sens tej ciekawej dyscypliny. Okazało się, że wśród uczniów znaleźli się tacy, którzy zainteresowali się tą sztuką walki, być może będą to przyszli zawodnicy i mistrzowie sztuki walki. Serdecznie dziękujemy panu Waldemarowi Sobczykowi za promowanie tego wspaniałego sportu i pokazanie młodym ludziom, jak aktywnie mogą spędzać wolny czas.








Na stole święcone, a obok baranek,
koszyczek pełny barwnych pisanek.
I tak znamienne w polskim krajobrazie
w bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie.


Zielony barwinek, fiołki i żonkile
- barwami stroją uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
gdy wielkanocne na stole śniadanie.




Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny, zdrowia, smacznego jajka, wszystkim uczniom, rodzicom, pracownikom oraz przyjaciołom szkoły składa:
Dyrektor ZPO w Kalinowicach



Warsztaty wielkanocne

W środę 10 kwietnia w Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach po raz pierwszy odbyły się warsztaty wielkanocne, w których wzięli udział uczniowie wszystkich klas i przedszkolaki. Zajęcia przygotowała p. Sylwia Pastuch mama uczennicy klasy II. Program warsztatów obejmował artystyczne zdobienie jajek styropianowych, wykonanie słomianych zajączków, kwiatów z bibuły oraz wianków, które mogą być ozdobą drzwi lub okien. Mając do dyspozycji różnorodność materiałów, wszyscy stworzyli własnoręczne ozdoby. Dziękujemy również rodzicom: Marzenie Żelazny, Ewelinie Szefer, że dali nam możliwość spędzenia wspólnie odrobiny czasu w gorącym okresie przedświątecznym. Uczestnictwo w warsztatach dało możliwość współdziałania rodziców i dzieci, oraz stworzyło warunki do rozwijania kreatywności i twórczości naszych uczniów.


      



Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia w Zespole Placówek Oświatowych w Kalinowicach z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Samorząd Uczniowski przygotował zajęcia promujące literaturę oraz grafikę dla najmłodszych. W zajęciach uczestniczyły przedszkolaki. Po konsultacji z nauczycielem przedszkola, uczennice: Weronika Policht, Wiktoria Jaworska, Kinga Gawrońska przygotowały utwory takie jak: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka", "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu" czy "Księżniczka na ziarnku grochu", przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały również wierszy Juliana Tuwima, były zagadki związane z baśniami Andersena, zabawy, kolorowanki z postaciami z bajek. Wszyscy świetnie się bawili, a najmłodszych udało się zainteresować książką i pięknymi baśniami.





Mamy laureatkę

Uczennica klasy VIII Letycja Musz już po raz drugi uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa opolskiego. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z odnoszonych sukcesów.











Wiosna z Książką w Kalinowicach

Od lat w naszej szkole zgodnie z tradycją świętuje się nadejście wiosny. W tym roku szkolnym powitanie wiosny obchodziliśmy 22 marca. Tegoroczna zabawa rozpoczęła się od prelekcji dotyczącej zdrowego odżywiania, następnie uczniowie z wychowawcami wcielali te zasady w życie, przygotowując wiosenne kanapki. Odwiedziły nas także panie z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelcach Opolskich: pani Daria Szeliga oraz pani Gizela Ploch, które zorganizowały ciekawe warsztaty czytelnicze. W warsztatach tradycyjnie brały udział przedszkolaki. Dzieci zachwycone były różnorodnością książek zaprezentowanych przez panie z biblioteki. Spotkanie rozpoczął szkolny chór, następnie uczniowie i przedszkolaki zaprezentowali postaci z książek. Przebrania były bardzo ciekawe i pomysłowe. Uczniowie mieli także okazję samodzielnie wykonać rękodzieła z papierowej pulpy. Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy paniom z MiGBP w Strzelcach Opolskich za zorganizowanie warsztatów.

      



      



Z wizytą na targach edukacyjnych w Opolu

6 marca uczniowie klasy ósmej Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Suchej wzięli udział w Targach Edukacyjnych "Edu-Opole", które odbywały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Wyjazd został zorganizowany przez p. Joannę Ostrowską nauczyciela doradztwa zawodowego w ramach współpracy między szkołami. Na Targach została zaprezentowana kompleksowa oferta edukacyjna, oglądaliśmy występy uczniów z różnych szkół, wśród nich wiele występów artystycznych, śpiewy, tańce, liczne pokazy (judo, zumba, masaż synchroniczny). Gościem specjalnym sceny była też wychowanka Zespołu Szkół Zawodowych w Opolu - Angelika Zaworka "Żelka". Swoją ofertę zaprezentowało ponad 50 wystawców, w tym szkoły średnie, szkoły branżowe i szkoły wyższe. Uczniowie mogli zaczerpnąć informacji na temat szerokiej oferty zajęć dodatkowych, pełnej gamy środków dydaktycznych, poznać firmy z ofertą edukacyjną. Była też okazja spotkania z gośćmi specjalnymi. W środę młodzież mogła posłuchać opowieści Janka Meli Wizyta na Targach Edukacyjnych miała na celu pomoc uczniom w podjęciu decyzji odnośnie wyboru przyszłej szkoły.

      

      



Narkotyki i dopalacze tematem spotkania z policjantem

7 marca policjantka młodszy aspirant Anna Kutynia asystent zespołu do spraw profilaktyki społecznej i nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich, spotkała się z rodzicami uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Kalinowicach. Opowiadała zgromadzonym o niebezpieczeństwach, z którymi może się spotkać młody człowiek. Rozmawiała o środkach odurzających, substancjach psychotropowych, a także uzależnieniach. Informowała również, gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożeń, szczególnie dotyczących narkotyków i dopalaczy. Podczas spotkania policjantka zaprezentowała zawartość profilaktycznej walizki narkotykowej. Narzędzie to służy do edukowania dorosłych - rodziców, nauczycieli i pedagogów. Pokazanie rodzicom substancji przypominających narkotyki oraz przedmiotów wykorzystywanych do ich używania, powinna wzmóc ich czujność. Edukacyjny kuferek zawiera atrapy substancji, które są najpopularniejsze na polskim czarnym rynku oraz przedmioty, które młody człowiek może wykorzystywać do rozdrabniania, przechowywania czy przyjmowania środków odurzających

      

























Zespół Placówek Oświatowych
w Kalinowicach

ul.Szkolna 1
47-100 Strzelce Opolskie

Telefon: (077) 461 75 13

sekretariat@zpokalinowice.edu.pl

































ZPO Kalinowice